Spór o Rozwój Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie

W centrum debaty publicznej w Rzeszowie znalazł się temat rozbudowy kolei aglomeracyjnej, zwłaszcza w kontekście wykorzystania miejskiej linii kolejowej do gminy Trzebownisko. Adam Fularz, dziennikarz znany z zainteresowania lokalnymi projektami infrastrukturalnymi, zwrócił się z wnioskiem do Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa, apelując o rozwój transportu szynowego. W swojej korespondencji podkreślał, że w wielu miastach to właśnie urzędy miejskie stoją za zamawianiem usług transportu kolejowego.

Odpowiedź władz i rozwój sytuacji

W odpowiedzi na wniosek Fularza, Wydział Inwestycji UM Rzeszowa podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję, wskazując, że liderem projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” jest Marszałek Województwa, a rola miasta ogranicza się jedynie do zagadnień związanych z dostępem do peronów i parkingów. Jak zaznaczono, za budowę nowych linii kolejowych i peronów odpowiadają Polskie Koleje Państwowe.

Pytania o linię do Trzebownisko

Adam Fularz nie ustępuje i w dalszej korespondencji zauważa, że linia do miejscowości Trzebownisko jest własnością miasta, jest zelektryfikowana i zarządzana przez spółkę należącą do urzędu miejskiego. Pyta wprost, czy możliwe jest jej wykorzystanie w ramach projektu rozwoju kolei aglomeracyjnej, czy też Urząd Miasta Rzeszowa stoi na przeszkodzie.

Dyskusja publiczna i konsekwencje

Sprawa szybko przerodziła się w gorący temat dyskusji wśród mieszkańców Rzeszowa, zwłaszcza na forum mediów społecznościowych i w lokalnej prasie. Dziennikarze i aktywiści miejscy apelują o transparentność decyzji i podkreślają potencjalne korzyści płynące z rozbudowy transportu szynowego dla aglomeracji. Wskazują, że rozwój kolei aglomeracyjnej, w tym wykorzystanie linii do gm. Trzebownisko, mogłoby znacząco przyczynić się do poprawy mobilności mieszkańców oraz ograniczenia problemów związanych z zatłoczeniem dróg i zanieczyszczeniem powietrza.

Nadchodzące wybory a infrastruktura

W obliczu zbliżających się wyborów samorządowych, temat rozbudowy kolei aglomeracyjnej w Rzeszowie nabiera dodatkowego wymiaru. Z jednej strony widać opór przed znaczącymi inwestycjami infrastrukturalnymi, z drugiej - rosnące oczekiwania społeczności lokalnej. Dalszy rozwój sytuacji będzie z pewnością uważnie obserwowany przez mieszkańców, którzy oczekują od władz miasta i samorządu wojewódzkiego konkretnych działań na rzecz poprawy dostępności i jakości transportu publicznego.

opr. Szt. Int. dla Rzeszowska.pl

Komentarze